Skuteczne i bezpieczne rozwiązania przeciwko szczurom i myszom

Powoli jesień zbliża się do końca, a zimne noce zwiastują nieubłaganą zimę. Teraz właśnie irytujące gryzonie szukają pożywienia i ciepłego schronienia przed zimnem.

Żaden otwór nie jest zbyt mały

Zarówno szczury, jak i myszy są mistrzami w wykorzystywaniu wszelkich, nawet najmniejszych otworów, aby dostać się do naszych domów. Dla szczurów łatwo się przedostać przez uszkodzony kanał ściekowy lub odpływ do piwnic lub mieszkań: plastikowe wpusty i zawory zwrotne nie stanowią przeszkody nie do pokonania. Również dziury w ścianie lub dachu są często wykorzystywane przez te bardzo inteligentne zwierzęta, aby dostać się do ciepła. Myszy potrzebują jeszcze mniej przestrzeni, aby wejść do naszych domów. Nawet dziury wielkości ołówka, tj. o średnicy 6–7 milimetrów, wystarczą, aby gryzonie mogły się przecisnąć do środka. 

Zwalczanie gryzoni

Myszy zazwyczaj rozprzestrzeniają się po całym domu. Ich wysokie tempo reprodukcji może szybko spowodować prawdziwą plagę. Mogą wtedy powodować większe szkody ze względu na ich tendencje do podgryzania różnych rzeczy. Myszy przystosowują się do rytmu aktywności ludzi i są aktywne wtedy, kiedy ludzie tej aktywności nie wykazują. Nawet jeżeli nigdy nie widzieliśmy tych szkodników, gdy tylko zaczniemy podejrzewać, że zagnieździły się w naszym domu, powinniśmy możliwie najszybciej podjąć odpowiednie działania.

Jeżeli istnieją oznaki tego, że mamy w domu myszy, powinniśmy natychmiast odciąć wszelkie źródła pożywienia i przeprowadzić inspekcję domu pod kątem wszelkich dróg dostępu, z których mogą korzystać te małe gryzonie. Zwróćmy szczególną uwagę na piwnice, strychy, pralnie, garaże i przechowalnie. Jeżeli myszy występują w niewielkich liczbach, możemy próbować je wytępić bez stosowania środków chemicznych, używając mechanicznej pułapki na myszy. Nawet przy niskim poziomie infestacji nie powinniśmy jednak ignorować powiązanego ryzyka dla zdrowia. Myszy przenoszą niebezpieczne wirusy, którymi mogą zarażać ludzi i zwierzęta domowe.

W przypadku plagi o dużym natężeniu w suchych pomieszczeniach sprawdzą się trutki w ziarnach. W pomieszczeniach wilgotnych takich jak piwnice, garaże i pralnie należy raczej stosować trutki w porcjach. Uwaga: środki gryzoniobójcze zawsze należy umieszczać w karmnikach na trutki. Dzięki temu dzieci i zwierzęta domowe nie będą mogły się do tych trutek dostać.

Zrównoważone zwalczanie szczurów często oznacza konieczność zmiany swoich zachowań przez ludzi. Chodzi w szczególności o to, że nieodpowiednie przechowywanie żywności i błędy popełniane przy jej usuwaniu mogą zapewnić szczurom prawdziwą ucztę. Dzięki prostym zmianom możemy znacznie ograniczyć ryzyko występowania szczurów. Dlaczego szybka reakcja jest szczególnie ważna, gdy pojawią się pierwsze oznaki występowania szczurów? Przyczyna jest prosta: szczury bardzo szybko się rozmnażają. Nawet kilka sztuk szczurów może zapoczątkować prawdziwą plagę w bardzo krótkim czasie i spowodować znaczne szkody dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych.
Szczury można skutecznie tępić trutkami na szczury Protect Home w porcjach lub trutkami na szczury Protect Home w formie ziaren. Napełnione stacje deratyzacyjne należy umieścić w pobliżu gniazda na szlaku przemieszczania się szczurów i regularnie sprawdzać. Jeżeli przynęta na szczury Protect Home w porcjach będzie przebita metalowym szpikulcem dostarczonym wraz ze stacją i umieszczona w stacji deratyzacyjnej, zwierzęta nie będą mogły jej zabrać „na później”. Zapewnia to lepszy ogląd tego, ile trutki szczury rzeczywiście zjadły. Stację należy sprawdzać co dwa dni, żeby zobaczyć, czy nie potrzeba nowej porcji. Stosowanie trutki można zakończyć, gdy nie ma już szczurów do wyeliminowania i trutka przestaje znikać ze stacji deratyzacyjnej.

 

„Szczury mogą przenosić ponad 120 chorób zakaźnych i są uznawane za szkodniki, które stanowią podlegające zgłoszeniu zagrożenie dla zdrowia. Wiele szczurów pochodzi z kanalizacji i są nosicielami szczególnie niebezpiecznych zarazków. Kiedy na prywatnej posesji są szczury, właściciele mają obowiązek je zwalczać”.

Jak wykryć obecność myszy?

  • Mniejsze kupki odchodów (3–8 mm) na ścieżkach przemieszczania się myszy
  • Ślady nadgryzień na meblach, kablach itd.
  • Hałasy w nocy (np. delikatne drapanie)
  • Silny zapach, którego przyczyną jest głównie mysi mocz; zazwyczaj oznacza on, że myszy występują w większych liczbach.


Co możemy zrobić, aby zapobiec pladze szczurów?

 

  • Nie wyrzucaj resztek jedzenia do toalety. Nie wyrzucaj jedzenia bez potrzeby.
  • Linie zasilania i otwory w ścianach (np. na kable) powinny być dokładnie uszczelnione.
  • Upewnij się, że kosze na śmieci są zamknięte.
  • Upewnij się, że pryzmę kompostową można odpowiednio zamknąć.
  • Oczyść piwnice, komórki i przydomowe ogródki w taki sposób, aby ograniczyć możliwości gnieżdżenia się w nich tych szkodników.