Zdrowe siewki

Przygotowywanie własnej rozsady siewek nie jest zadaniem trudnym ani wielce uciążliwym. Dzięki tej prostej czynności możemy przyspieszyć uprawę pomidorów, papryki czy ogórków i jednocześnie, dzięki wcześniejszemu ukorzenianiu, zapewniamy roślinom pewniejszy start po ich wysadzeniu do gruntu.

Odpowiednie przygotowanie podłoża przed wysiewem nasion pomoże nam w uzyskaniu bujnych wschodów i zdrowych roślin. Najprostszym sposobem
jest odkażenie przygotowanej do wysiewu ziemi. W konewce przygotowujemy roztwór preparatu MAGNICUR ENERGY, używając 15 ml środka na każdy 1 litr wody. Następnie podlewamy wsypaną do pojemnika ziemię, zużywając jeden litr roztworu na każde 50 litrów podłoża.

2 - 3 dni po odkażeniu podłoża, możemy przystąpić do wysiewu, postępując zgodnie z instrukcją producenta umieszczoną na opakowaniu nasion. Jeżeli jej nie umieszczono, to wysiewamy nasiona według zasad uniwersalnych: im większe nasiona, tym głębiej i dalej sadzimy je od siebie. Małe nasiona możemy rozsypać gęściej na powierzchni podłoża, niekoniecznie nawet przykrywając je ziemią. Można je również przemieszać z górną warstwą podłoża i delikatnie przyklepać. Na koniec wszystko podlewamy wodą.

Zanim nasiona wykiełkują pojemnik powinien stać w jasnym i ciepłym miejscu. Należy pamiętać też o utrzymywaniu stałej wilgotności podłoża. Po około trzech tygodniach siewki wymagają przepikowania, czyli rozsadzenia pojedynczo do doniczek albo do nowej skrzynki w większych odstępach. Dzięki temu ich system korzeniowy będzie się dobrze rozwijać, a rozsada pozostanie zwarta.

Kiedy rośliny dobrze się ukorzenią i wytworzą zdrowe liście, a na dworze nie spodziewamy się więcej przymrozków, rozsadę można wysadzić do gruntu, na miejsce docelowe. Na koniec jeszcze raz podlewamy rośliny roztworem MAGNICUR ENERGY, aby zabezpieczyć nasze uprawy przed odglebowymi chorobami grzybowymi (na przykład przed zgnilizną korzeni czy zgorzelą siewek). W takiej sytuacji musimy przygotować roztwór zużywając 15 ml środka na 10 litrów wody i zużyć 1 l roztworu na każde 4-5 wysadzonych roślin. Dodatkowym benefitem takiego postępowania będzie pobudzenie roślin do bujniejszego wzrostu, dzięki pozytywnemu wpływowi jednego ze składników preparatu MAGNICUR ENERGY.
 

Dlaczego czasem siewki więdną?

Największe straty w uprawach powoduje zgorzel siewek, czyli czarna nóżka porażająca niedojrzałe siewki, które nie wykształciły jeszcze liści właściwych. Zainfekowane kiełki roślin błyskawicznie obumierają jeszcze zanim wydostaną się ponad powierzchnię gleby. Rozwiazaniem tego problemu jest zastosowanie Magnicur Energy!

Rozwiązanie na zdrowe rozsady

Zastosuj Magnicur Energy do odkażenia podłoża przed wysiewem nasion!

W prosty sposób możesz pozbyć się czynników chorobotwórczych za pomocą grzybobójczego preparatu Magnicur Energy. Środek ten występuje w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego. Ten popularny i łatwy w użyciu preparat wystarczy rozrobić z wodą (15 ml preparatu na 1 l wody) i taką mieszanką dokładnie polać podłoże do produkcji rozsady.

Zastosuj!