Wszystko o trawnikach

Bujny, zielony i zdrowy trawnik jest dumą każdego przydomowego ogrodnika. Jeżeli nie chcesz, aby Twoje marzenie o zielonym dywanie przekształciło się w koszmar w postaci pozarastanego i pełnego chwastów trawnika, musisz włożyć w to nieco wysiłku, a przede wszystkim regularnie taki trawnik pielęgnować.

Wiosenna kuracja dla trawnika

Gdy tylko zimowe mrozy opuszczą nas na dobre, przychodzi idealny czas na kompleksową, wiosenną kurację upiększającą dla trawnika. Częstym błędem jest używanie wertykulatora, gdy tylko trawnik zacznie rosnąć. Zamiast tego dajmy mu trochę czasu. Zacznijmy od regularnego koszenia do wysokości ok. 4 cm. Dopiero po dwóch lub trzech regularnych koszeniach możemy użyć wertykulatora, i to tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne ze względu na dużą ilość zbitego filcu. Wiosna jest też najlepszą porą do zapewnienia odpowiedniej ilości substancji odżywczych na kolejne kilka tygodni dzięki długoterminowo działającemu nawozowi.

O czym należy pamiętać latem?

Nie przycinajmy trawnika zbyt krótko, ale kośmy regularnie. To najprostsza reguła dotycząca koszenia trawnika wiosną i latem. Jeżeli będziemy kosić trawę regularnie, mamy dużo większą szansę na uzyskanie gęstego i zdrowego trawnika. Po wiosennym nawożeniu trawa będzie gotowa na kolejną porcję substancji odżywczych mniej więcej w połowie czerwca. Nie powinniśmy zapominać również o podlewaniu – zwłaszcza w połowie lata, gdy okresy suche będą się przedłużać. Nie podlewajmy trawy każdego dnia, ale kiedy to robimy, starajmy się robić to dokładnie. Bądźmy też konsekwentni. 

Czy nawozić trawnik jesienią? Tak, oczywiście!

Zwłaszcza jako zapobiegawcze wzmocnienie przed sezonem zimowym. Trawnik nie pogardzi bogatym w potas jesiennym nawozem. Teraz możemy zająć się silnie przerośniętymi powierzchniami, a w razie potrzeby nawet je przerzedzić. Puste połacie trawnika można obsiewać nawet do października. Pod koniec października czeka nas ostatnie koszenie. Ponownie zmniejszmy długość trawnika do ok. 3–4 cm i dokładnie zbierzmy wszystkie resztki trawy.

 

 

  „W jesienne tygodnie ważne jest regularne zbieranie spadających liści, nawet podczas okresu hibernacji, aby zapobiec tworzeniu się uszkodzeń pod liśćmi. Dzięki temu będziemy mieć mniej pracy następnej wiosny!”

  Wiosna:

  • Regularne koszenie trawy do wysokości ok. 4 cm

  • Zastosowanie długoterminowo działającego nawozu do trawników

  Lato:

  • Regularne koszenie
  • Kolejne nawożenie od połowy do końca lipca

  Powiązane artykuły

  Organiczno-mineralny nawóz do trawnika pochodzenia naturalnego

  do wszystkich rodzajów trawnika

  Top Trawnik Plus zapewnia soczystą zieleń trawy, długie działanie i łatwe stosowanie. 

  Kup teraz