Pielęgnacja roślin zimozielonych przed zimą

Zdarza się, że po okresie zimy część roślin w naszym ogrodzie marnieje i zasycha. Zwykle wydaje się nam, że rośliny przemarzły podczas mroźnych zimowych dni, tymczasem w większości przypadków krzewy cierpią z powodu braku wody.

Wszystkie rośliny zimozielone, jak różaneczniki, azalie, iglaki i inne są narażone na suszę w czasie słonecznych i mroźnych dni, kiedy przez liście i igły tracą znaczne ilości wody. Różaneczniki i azalie bronią się przed utratą wody zwijając liście w rurkę, przez co zmniejsza  się ich powierzchnia wystawiona na działanie promieni słonecznych i tym samym zmniejsza się transpiracja wody. Gdy gleba rozmarznie, a woda w niej zawarta będzie znowu dostępna dla korzeni, liście się rozwiną. Zdarza się w mroźne zimy, że korzenie nie mogą pobierać wody, gdy gleba jest głęboko zmarznięta, co może doprowadzić do zasychania krzewów.

Przed nadejściem przymrozków i zanim zamarznie gleba należy roślinom zimozielonym dostarczyć dużo wody poprzez obfite podlanie.

Przed nadejściem przymrozków i zanim zamarznie gleba należy roślinom zimozielonym dostarczyć dużo wody poprzez obfite podlanie. Zaleca się, aby każdy krzew otrzymał około 30 litrów miękkiej wody, t. j. deszczówki lub wody z kranu po odstaniu. Po podlaniu zwilżoną powierzchnię gleby wokół każdego krzewu koniecznie trzeba wyściółkować korą. Dzięki tym czynnościom zimozielone rośliny będą miały zapewnioną wodę, którą zimą łatwo tracą poprzez parowanie. Nawet wtedy, gdy zamarznie powierzchnia gleby, tak zabezpieczone rośliny będą mogły uzupełniać braki wody, pobierając ją z głębszych warstw gleby.

Korzenie roślin zimozielonych rozmieszczone w wilgotnej glebie narażone są na atak czynników chorobotwórczych wywołujących choroby grzybowe, a w szczególności na fytoftorozę, zgniliznę korzeni i zgorzel zgnilakową. Aby zabezpieczyć krzewy i drzewka przed wymienionymi chorobami należy zastosować zabieg zapobiegawczy. W tym celu można użyć Magnicur Energy, który jest skutecznym preparatem grzybobójczym w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego. Jest środkiem ochrony roślin o działaniu układowym, co oznacza, że po zastosowaniu jest szybko wchłaniany przez rośliny, następnie w nich transportowany do wszystkich organów i dlatego chroni przed chorobami nie tylko korzenie, ale także części nadziemne.

Preparat można stosować nie tylko dolistnie w formie oprysku, ale także doglebowo poprzez odkażanie podłoża, czy poprzez podlewanie roślin.

Czas podlewania krzewów i drzewek przed zimą, aby zabezpieczyć je przed wysuszeniem, można wykorzystać właśnie na zabieg zabezpieczający przed chorobami grzybowymi. Zanim zamarznie powierzchniowa warstwa gleby rośliny zimozielone obficie podlewamy. Pod każdy krzew rododendronu lub drzewko iglaka należy wlać 20 litrów miękkiej wody i zamiast następnej porcji 10 litrów wody należy zastosować do podlania 10 litrów 0.15% cieczy roboczej środka grzybobójczego Magnicur Energy (15 ml preparatu rozpuszczamy w 10 l wody). Substancje aktywne preparatu - propamokarb z grupy pochodnych kwasu karbaminowego i fosetyl z grupy związków fosfonowych zapewniają długotrwałą ochronę podlewanych roślin przed grzybowymi chorobami odglebowymi, nawet do 9 tygodni!

Zobacz jak zabezpieczyć swój rododendron na etapie sadzenia.

Najlepszy produkt do ochrony krzewów zimozielonych przed fytoftorozą!

Magnicur Energy można zastosować na każdym etapie uprawy rośliny.

Magnicur Energy zabezpiecza rosliny przed odglebowymi chorobami grzybowymi roślin oraz przed fytoftorozą. Można go zastosować zarówno w postaci oprysku, jak i podlewania. 

Kup teraz