Co biega pod trawnikiem? Nornice w ogrodzie.

Mniej doświadczeni ogrodnicy mają problem z rozróżnieniem, czy ich ogród nawiedziła nornica, czy kret. W obu przypadkach bowiem rośliny są podgryzane od dołu, szybko więdną i marnieją, a na trawniku może być widoczny bieg tuneli.

Krety w ogrodzie szkodzą znacznie bardziej, zwłaszcza poprzez swoje kopce, które „zdobią” trawniki. Nornice natomiast drążą korytarze, a wejścia do nich są zlokalizowane na powierzchni, najczęściej w postaci niewielkich dziur, ułożonych jedna obok drugiej. Jeśli zauważymy takie otwory, to znak, że na działce pojawiła się nornica. Jest może mniej uciążliwa niż kret, ale potrafi wyrządzić wiele szkód w naszym ogrodzie. Warto wiedzieć także, że nornice często korzystają z tuneli, które wykopały krety. Oba gatunki współżyją obok siebie i potrafią zniszczyć cały ogród. 

Nornice przebywają najczęściej w takich ogrodach, w których mają zapewnione odpowiednie warunki i dużą liczbę pożywienia. Lubią gleby żyzne, próchnicze o lekkiej strukturze. Często pojawiają się tam, gdzie wcześniej były krety – wykorzystują ich korytarze oraz zamieszkują w pobliżu roślin cebulowych. Zaobserwowano, że nornice rude pojawiają się szczególnie licznie po latach największego, masowego obradzania drzew. Łatwe i nieograniczone zdobywanie pokarmu sprawia, że nornice rozmnażają się również zimą, co doprowadza do bardzo dużych zagęszczeń populacji wiosną i latem. Takie masowe pojawianie się gryzoni trwa jedynie jeden sezon, a w kolejnych latach, o niewielkim owocowaniu drzew, liczebność ich zdecydowanie maleje. Dlatego warto przygotować się do spotkania z nimi po urodzajnym sezonie i wcześniej pomyśleć o ich zwalczaniu. Nasz ogródek warzywny czy ozdobny będzie miał większe szanse odwdzięczyć się nam swoimi plonami.


Do zwalczania nornic polecamy produkt Rodicum Extra w postaci łatwych w użyciu saszetek z smakowitą dla gryzoni pastą. 
 

Zwalczamy szkodniki w ogrodzie

Użyj Rodicum Extra

Rodicum Extra to nowoczesna trutka do zwalczania szczurów i nornic, w domu i ogrodzie, w postaci łatwych w użyciu saszetek. 

Kup teraz

Jak prawidłowo zastosować Rodicum Extra