Chwasty można wytępić

Jak sobie radzić z chwastami? Wielu właścicieli ogrodów stosuje w tym celu domowe sposoby. Powinniśmy się jednak zastanowić, jak skuteczne są takie sposoby?

Co pomaga zwalczać chwasty w ogrodzie?

Chwasty mogą doprowadzić niektórych amatorów ogrodnictwa do rozpaczy. Posadzone z troską rośliny jeszcze się nie zadomowiły w nowym miejscu, a nieproszeni goście już się rozrastają. Chwasty takie jak tasznik pospolity, oset, podagrycznik czy skrzyp polny nie są pożądane w ogrodzie pełnym roślin ozdobnych. Stanowią silną konkurencję dla pożądanych roślin, jeżeli chodzi o substancje odżywcze, wodę i przestrzeń.

Ostrożnie z domowymi sposobami i wskazówkami od „wtajemniczonych”

Na forach internetowych często omawiane są i podawane w formie porad różne domowe sposoby na chwasty. Bądźmy jednak ostrożni. Nie każdy taki sposób jest naprawdę skuteczny, a niektóre z nich nie są nawet legalne! Mogliśmy na przykład słyszeć, że chwasty rosnące między płytami chodnikowymi można usunąć wrzącą wodą, alkoholem, octem czy ogniem. Przy stosowaniu wrzącej wody lub urządzeń wytwarzających ogień nie powinniśmy jednak lekceważyć ryzyka zrobienia sobie krzywdy. Wiele osób przypadkiem podpaliło w ten sposób rosnący w pobliżu żywopłot.

Środki, za które można słono zapłacić

Nie stosujmy takich środków jak sól czy ocet. Nie są one zatwierdzone do celów zwalczania chwastów. Stosując ocet czy sól, amatorzy ogrodnictwa wyrządzają więcej szkód niż korzyści. Substancje te rozkładają się powoli i trwale szkodzą glebie, roślinom i owadom. W związku z tym jedyną pozostałą legalną alternatywą jest mechaniczne usuwanie chwastów skrobakami do szczelin.

 

 

„Zastosuj proste i legalne rozwiązanie. Użyj przetestowanych i zatwierdzonych produktów. Środki ochrony roślin najnowszej generacji pokazują widoczne rezultaty w krótkim czasie, mają długotrwałe działanie i przywracają powierzchniom ich dawny, wolny od chwastów wygląd. Na przykład kwas pelargonowy ma udowodnioną skuteczność jako rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Jest skutecznym środkiem do stosowania w przydomowych ogródkach na różne chwasty. Jest też biodegradowalny zgodnie z wytycznymi OECD”.

  • Im wcześniej zabierzemy się za zwalczanie chwastów, tym lepiej
  • Okres wzrostu chwastów zaczyna się już w marcu.
  • Zwalczanie chwastów na wczesnym etapie pozwala oczekiwać najlepszych i najtrwalszych wyników.

Powiązane artykuły

Zwalcza chwasty na ścieżkach i podjazdach, oraz wkoło drzew

zawiera dwie substancje aktywne

Keeper Ogród szybko i na długo zwalcza niechciane chwasty. 

Kup teraz